Fundamenty to z całą pewnością najistotniejsze części budynku. Jeśli będą uszkodzone staną się zagrożeniem dla całego domu. Szczególnym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi prędko je uszkodzić, zaś skutki tego będą zauważalne dla każdego z lokatorów. Aby temu zapobiec powinniśmy już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne oraz naprawdę złożone naprawy. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej zauważalne na najniższych kondygnacjach domu. Jak wiec je rozpoznać? Jakie metody pozwolą na zapobiegnięcie im?
Zadania izolacji fundamentów
Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie potrafi być naprawdę niebezpieczne dla obiektu. Kiedy woda podniesie się do ścian, pierwszym symptomem będzie odpadanie tapet, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko wszak ściany zajmują grzyby oraz glony, zaś te potrafią okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla życia mieszkańców domu. Naprawdę groźne będą dla osób z alergiami oraz schorzeniami układu immunologicznego, u których niekiedy owocują nawet śmiercią. Właśnie z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie odizolowane przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jakie techniki to umożliwiają?
Metody izolacji fundamentów
Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza fundamenty przed opadami i wodą gruntową. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia stosowana jest głównie na obszarach, gdzie nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne okazuje się również to, które surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie warto wybierać produkty najlepszych producentów.