Budownictwo

Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Więcej o szalunkach Kraków na https://abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to to forma o charakterze tymczasowym, którą najczęściej robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje pożądaną formę. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest użycie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są również profesjonalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w szalunki oraz sklejkę.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]