Ciekawostki i porady Finanse, rachunkowość

Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

Zajrzyj tutaj po więcej informacji o Krajowym Systemie Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ujednolicona struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, lecz dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument będzie absolutnie klarowny. Dzięki temu, że faktury mają ujednolicony format obojętnie jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotny krok do przodu przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez aplikacje księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na nim zyskają

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), szybciej dostaną zwrot VAT i są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Watro podkreślić, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak musi ono zostać zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]