Na czym polega mass collect?
Finanse, rachunkowość

Na czym polega i czy warto korzystać z mass collect?

Mass collect jest usługą, która opiera się na identyfikacji płatności masowych od klientów. Opisujemy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i jak ułatwia pracę małym oraz dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – na czym polega jego działanie?

Funkcja mass collect jest praktycznie rzecz biorąc stosunkowo prosta. Polega na przydzieleniu każdemu klientowi niepowtarzalnego numeru rachunku, który jest tym samym jego identyfikatorem. Takie działanie zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest ogromna ilość kontrahentów, czyli przykładowo w firmach oferujących usługi telekomunikacyjne, na uczelniach wyższych, a także wszelkich branżach, gdzie używany jest system abonencki (m.in. w sieciach siłowni). Opłaty przesyłane w usłudze mass collect trafiają na konkretny rachunek firmowy, niemniej jednak wcześniejsze nadanie kontrahentom unikalnych numerów rachunków umożliwia ich sprawniejszą identyfikację, niezależnie o tego, jaki sposób wybrali oni do realizacji wpłaty (przelew pocztowy, standardowy przelew bądź przelew z karty). Wykorzystanie mass collect łączy się również z szybszym księgowaniem przelewów niż podczas księgowania manualnego, a jednocześnie eliminacją możliwych błędów nieraz mających miejsce w trakcie tej czynności.

Mass collect również dla firm rozliczających poniżej stu faktur

Chociaż mass collect nie jest w tej chwili dostępne w większości banków (posiadają ją m.in. mBank i Bank Pekao) warto zastanowić się nad jego wdrożeniem w przedsiębiorstwie, także takim, które miesięcznie obsługuje poniżej setki faktur. Stosowanie mass collect łączy się wszak z pewnymi korzyściami, takimi jak oszczędność czasu pracowników, możliwość powiązania z systemem finansowo–księgowym (a tym samym śledzenie na bieżąco przychodzących opłat) czy połączenie z aplikacjami Finance Automation. Taką polską aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na połączenie z usługą mass collect banku, ale posiada również funkcję wysyłania przypomnień o zbliżających się płatnościach oraz windykacji, co z czasem skutecznie podnosi terminowość u klientów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]