system rozliczeń swift
Finanse, rachunkowość

Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Mimo, iż de facto codziennie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Jak działa system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie wdrożone są także różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie danego kraju.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, działających w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]