monety numizmatyczne, monety okolicznościowe
Finanse, rachunkowość

Srebrne i złote monety okolicznościowe – inwestycja i hobby w jednym

Monety to nie tylko pieniądz, ale również obiekt westchnień numizmatyków na całym świecie. Numizmatyka, będąca początkowo sferą nauki badającą medale, monety a potem również banknoty, z biegiem lat przeistoczyła się w jedno z najpopularniejszych hobby. Liczni hobbyści uważają jednak gromadzenie monet jako formę lokaty swoich finansów w dobra, mogące z upływem czasu dać wymierne dochody. Starannie wykorzystują to mennice z całego świata, każdego roku wybijające dziesiątki tysięcy ciekawych monet kolekcjonerskich ze złotego i srebrnego kruszcu.

Monety numizmatyczne ze srebra i złota – hobby, które może być inwestycją

Powodów, dla których ludzie gromadzą monety oraz banknoty może być sporo. Poniektórzy koncentrują się na monetach kolekcjonerskich przygotowywanych w nawiązaniu do zbliżającej się rocznicy narodzin czy śmierci ważnej postaci z obszaru polityki albo kultury bądź pamiętnego wydarzenia historycznego. Drudzy interesują się środkami płatniczymi, toteż zbierają pieniądze rozmaitych państw. Pozostali kupują monety, których rewers posiada sprecyzowany motyw, przykładowo związany z architekturą lub przyrodą. Jest natomiast grupa kolekcjonerów, która nie zbiera popularnych numizmatów wybijanych w sporych nakładach z miedzi, niklu i mosiądzu, a która skupia się na monetach okolicznościowych z kruszców szlachetnych, przeważnie ze złota oraz srebra. Owszem, takie monety numizmatyczne już w chwili emisji są wielokrotnie droższe niż zwyczajne monety okolicznościowe, jakkolwiek warto mieć na uwadze, iż ich nabycie bywa doskonałą lokatą. Z upływem czasu cena srebrnych oraz złotych numizmatów może wyraźnie wzrosnąć, nie tylko ze względu na ograniczaną ilość konkretnego wzoru, ale dodatkowo z powodu możliwego wzrostu ceny kruszcu, którego są one wykonane.

Polskie numizmaty – jakie serie można kupić?

Numizmatykom skupiającym się przede wszystkim na numizmatach produkowanych nad Wisłą z pewnością nie zabraknie interesujących okazów do kupienia. Tylko w zeszłych parunastu latach Mennica Polska wyemitowała takie numizmaty jak np. seria Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkami między innymi Grzegorza Ciechowskiego i Krzysztofa Komedy oraz 100-lecie polskiej flagi państwowej. Gros monet numizmatycznych emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich wartość, zależnie od nakładu, roku emisji oraz wagi, waha się od 90 do około 350 złotych. Srebrne i złote monety zamknięte są najczęściej w kapslu bądź sprzedawane w holderze.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]