Finanse, rachunkowość

Szukasz aktualnego kursu funta? Sprawdź go w kantorze online

Szukasz szczegółowych wiadomości o wymianie funtów? Świetnie trafiłeś! Zajrzyj na https://tinyurl.com/yfyzfm7k.

Funt szterling, potocznie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Mimo przynależności początkowo do struktur Wspólnoty Europejskiej a potem UE, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski – silna waluta, która przezwyciężyła liczne problemów

Na skutek decyzji o Brexicie, który okazał się procedurą trwającą cztery lata, cena funta w stosunku do dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Wiązało się to między innymi z ogłoszeniem przez liczne podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało spadek ilości miejsc pracy, a co za tym idzie także obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odrabianie poważnego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się wolno i przy całkiem znacznych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeszkodą w tym procesie stała się recesja z 2020 r. wywołana wielomiesięcznym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wypada jednak podkreślić, że funt brytyjski to bardzo mocna waluta, będąca w obiegu w Europie już od XII w., która w samym tylko XX w. podźwignęła się po dużych spadkach spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy słynnym ataku spekulacyjnym z 1992 r.

Analiz kursu funta szukaj na stronie kantoru online

Funt szterling jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu często inwestują swój kapitał. Dzieje się tak przede wszystkim w związku z tym, iż mimo wyjścia UK z Unii Europejskiej, wielu pracujących tam Polaków nie wróciła do ojczyzny i nieustannie wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta szterlinga interesuje się tym samym ogromna grupa Polaków. Szukają oni zwłaszcza szczegółowych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro bądź złotówki, ale nierzadko też wykresów historycznych sięgających pięciu lat wstecz. Takie analizy znajdują się m.in. na stronie kantoru online, który aktualizuje kurs co parę sekund. Dostęp do aktualnych informacji pomaga też sprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po korzystnym kursie.