Ogrodnictwo

Wymagająca pielęgnacja boisk sportowych

Właściwie zbudowane boisko, posiadające dobre podłoże i wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie wygląda, ale również doskonale spełnia swoje zadanie w czasie rozgrywania meczów. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, więc potrzebne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na rodzaj gleby, warunki wodno-terenowe bądź też typ trawy, potrzebuje troskliwej, odpowiedniej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają solidną wiedzę na temat pielęgnacji boisk sportowych, a także dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najważniejszy element każdego boiska, tworzona jest w wyniku stosowania specjalnych mieszanek nasion traw, co daje jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące naturalną konsekwencją jej użytkowania. Murawę można również nawozić, jednak to nie wszystko, konieczne jest podejmowanie czynności takich jak piaskowanie, aeracja, wertykulacja, walcowanie, dosiew trawy, wymiana trawnika czy włókowanie. Nazwy te z pewnością mało mówią amatorom, lepiej zatem zadanie to powierzyć fachowcom, ponieważ wyłącznie odpowiednio zadbana murawa zapewnia warunki niezbędne do rozgrywek, zaś zaniedbywanie pielęgnacji prowadzi do szybkiej degradacji boiska.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych elementów w pielęgnacji boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, lecz murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu odpowiednich urządzeń. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby oraz powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie powoduje, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa obumarłe części murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub dosiewaną. Nie można też zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – we właściwym momencie i na właściwą długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych narzędzi, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Prawidłowo dbać o boisko są więc w stanie jedynie profesjonaliści.