Buty ochronne – zadbaj o bezpieczeństwo swojego pracownika
Nie szukaj już więcej! Tutaj kupisz kalosze piankowe.
Można uważać, iż w trakcie wykonywania pracy na budowie, na linii produkcyjnej albo w fabryce przetwórstwa spożywczego, najistotniejsza będzie ochrona rąk – wszak to one są w największym stopniu narażone na uszkodzenia, bo są głównym instrumentem pracy. Lecz równie potrzebne jest też zabezpieczenie stóp, wobec tego w wielu gałęziach przemysłu obligatoryjne jest dostarczenie pracownikom odpowiednich butów ochronnych.
Przed którymi czynnikami osłaniają pracownika buty ochronne?
Charakter różnych zawodów sprawia, że osoby, które się ich podejmują, nierzadko narażone są na ciężkie uszkodzenia nóg i stóp. Niebezpieczne sytuacje przydarzają się także w fabrykach, w których środowisko pełnienia pracy sprawia wrażenie raczej bezpiecznego, zatem nie powinno się bagatelizować nakazu właściwej ochrony zatrudnionych. Zależnie od swoich indywidualnych cech obuwie ochronne zabezpiecza przed czynnikami chemicznymi, mechanicznymi, biologicznymi, termicznymi albo atmosferycznymi. U producentów dostępne są również buty ochronne chroniące przed ewentualnym porażeniem przez prąd elektryczny, elektrostatyczne i antystatyczne. Zarówno obuwie ochronne, jak i robocze, by zasłużyć na swoją nazwę, musi być zgodne z szeregiem norm oraz atestów. Definiując rodzaj butów ochronnych, które będą nieodzowne do bezpiecznego wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku, zatrudniający musi wpierw wyliczyć nie tylko te już występujące, ale także wszelkie możliwe ryzyka z nim powiązane, a w następnej kolejności znaleźć obuwie, które ograniczy możliwość poważnego skaleczenia stopy w każdej z tych sytuacji.
O czym świadczą litery widoczne na różnych typach butów ochronnych?
Buty ochronne dzielimy na 3 najważniejszy kategorie:
1. obuwie zawodowe (oznaczone symbolem “O”, norma PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska zabezpieczające stopę w stopniu umiarkowanym);
2. obuwie ochronne (symbol “P”, zgodne z normą PN-EN ISO 20346, są to buty z podnoskiem zabezpieczające palce kończyny w razie ciosu z siłą do 100 J);
3. obuwie bezpieczne (oznaczone symbolem “S”, spełniające normę PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiemdobrze chroniące palce stopy nawet w razie ciosu z siłą 200 J).
Jakie jeszcze litery znajdziemy na obuwiu ochronnym oraz o czym one świadczą? Np.:
– litery CI – to osłona przez chłodem;
– litery SRC – oznaczają odporność na poślizg na nawierzchni ceramicznej i stalowej;
– litery HRO – to wytrzymałość podeszwy na kontakt z gorącym podłożem;
– litera A – znajduje się na obuwiu elektrostatycznym
a to ledwie parę przykładów.
W ofercie Global Food Hygiene będącego polskim producentem butów ochronnych, znajduje się obuwie bezpieczne oraz zawodowe zarówno ochraniające jedynie stopę (np. wygodne klapki z pianki, gwarantujące odpowiedni przepływ powietrza, czy niskie i wysokie trzewiki do wyboru bez i z podnoskiem kompozytowym), jak i kalosze z gumy, piankowe oraz z PCV, osłaniające kończynę dolną do poziomu kolana.
Nasze dane kontaktowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail:
[email protected]