Rekreacja, hobby, sport Robienie zakupów

Kantar sznurkowy i skórzany – czym się różnią?

Więcej o kantarze dla konia.

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do profilu i wielkości głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego cechy należy zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który wygodniejszy dla konia?

Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane oraz skórzane. Te pierwsze, określane również halterami, są zalecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem sprawuje nad koniem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub syntetycznym futrem, które można odpinać celem umycia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a przy tym pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla ras zimnokrwistych?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla hanowerów, koni arabskich, huculskich oraz wielkopolskich. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie belgijskie).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]