Robienie zakupów Urządzanie domu

Kilka słów o tablicach kredowych

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 13, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne zastosowania.

Historia tablic kredowych

Na początku trzeba zaakcentować, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Z czasów szkolnych większość pamięta głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, gdyż sporządzano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są wytwarzane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższą kontrastowością, tym samym dobrze jest montować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Jak można użyć tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnym kolorze, to też doskonały dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite dewizy czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to wydatek maksymalnie 6-10 złotych, a wystarcza na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą wykonać w tygodniu nasze dzieci. Można też zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.