Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe

Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Zamów łańcuchy na koła

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]