Ile razy wyobrażaliśmy sobie ten obrazek – szczęśliwi ludzie z kubkiem ciepłej herbaty w ręku ogrzewają się przy ogniu kominka. Zwłaszcza jesienią i zimą mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości zamontowania kominka tym, którzy dysponują własnym domem. To prawda, że tradycyjnego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednakże możemy wyposażyć je w biokominek!
Charakterystyka biokominków i jego główne walory
Biokominek, znany także jako eko kominek, cechuje się tym, że da się go zamontować w każdym mieszkaniu. Nie wymaga on stworzenia sieci kanałów wentylacyjnych, kluczowe jest natomiast, aby powierzchnia w którym będzie ustawiony biokominek wyróżniała się sprawną rotację powietrza. Nie wolno instalować go w lokalach całkowicie szczelnych. Sporym atutem biokominka jest jego nieskomplikowana konstrukcja (to wręcz zaledwie palenisko i obudowa) oraz relatywnie niska waga. Zazwyczaj produkuje się go ze stali nierdzewnej, ale można spotkać także modele z obudową z kamienia czy też ze szkła. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, np. wtedy kiedy postanowimy zmienić wystrój mieszkania. W kilku minionych latach zapotrzebowanie na biokominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, że w tej chwili bez problemu dobierzemy jakiś jego model do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostaniemy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Produkowane są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu w ogrodzie, na werandzie, tarasie, w altanach lub na balkonie, które można użyć też jako dekorację ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.
Biokominek nie generuje związków toksycznych dla środowiska
W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, tym samym nie wytwarza się dym. W czasie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje tylko para wodna oraz dwutlenek węgla (stąd przytoczona wcześniej konieczność zapewnienia należytego obiegu powietrza w mieszkaniu). Swoistą cechą ciekłego paliwa jest też to, że po skończeniu cyklu spalania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osiadają zatem na meblach bądź sprzętach domowych, bowiem biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są przyjazne dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, że eko kominki dają mniej ciepła niż klasyczne kominki, aczkolwiek ich atuty, w szczególności opcja zamontowania w bloku i ogromne walory estetyczne, dominują.