opony motocyklowe
Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe

Opony motocyklowe wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy

Opony to niezaprzeczalnie jeden z najistotniejszych modułów motocyklu. Tylko one w czasie jazdy dotykają nawierzchni drogi, zatem to one mają największy wpływ na osiągi, wygodę i bezpieczeństwo jazdy. To silne argumenty za tym, żeby ich wybór sumiennie zaplanować i nie czynić oszczędności na kupnie najtańszego ogumienia. Na co zatem zwrócić uwagę, by być pewnym, iż wybieramy opony najlepszej jakości, a jednocześnie dobrze dostosowane do rodzaju motoru, typu przemierzanych zwykle dróg oraz naszych upodobań?

Opony do motocykli – wpływają na stabilność i sterowność maszyny w czasie jazdy

Każdy model motoru ma określony jeden rozmiar kół, którego nie wolno zmieniać. Chociaż w przypadku samochodów taka podmiana rozmiaru nierzadko bywa możliwa, to dla właścicieli motocykli z reguły groźnie się kończy. Kupując opony do motocykli trzeba zatem precyzyjnie stosować się do wytycznych producenta motocykla, ponieważ założenie innego ogumienia może bardzo negatywnie wpłynąć na sterowność oraz stabilność pojazdu.

Opony motocyklowe – parametry, za sprawą których dobierzesz je do swojego stylu jazdy

Szukając opon motocyklowych, należy zwrócić uwagę także inne ich właściwości, dzięki którym lepiej dopasujemy je do naszego stylu jazdy. Pod tym kątem kluczowy jest indeks prędkości – wyższy wskaźnik oznacza wyższą prędkość uda się rozwinąć na danych oponach. Niemniej istotny jest również indeks nośnościsygnalizujący, jakie skrajne obciążenie zniesie dane ogumienie.

Opony do motocykli – do maszyn wyczynowych i do jazdy off-road

Przy wyborze opon motocyklowych należy przyjrzeć się również zarysowi ich osnowy, tak zwanemu karkasowi. Pod tym względem wyróżniamy dwa typy opon – diagonalne i radialne. Pierwsze z nich, z uwagi na wytrzymałe ścianki boczne oraz nieskomplikowaną budowę nadają się zwłaszcza do jazdy off-road. Opony radialne natomiast wyróżnia większa sztywność oraz promieniste ułożenie osnowy, co sprawia, że są najlepszym wyborem do motocykli wyczynowych.

Nasze dane kontaktowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]