Budownictwo Robienie zakupów

Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Znajdź rynnę plastikową.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak montaż rynien. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu lub pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – co wybrać?

W ofercie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu czy też PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się zatem skonsultować z fachowcem.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08