Walcz z pyłkami i wirusami w domu – o oczyszczaczach powietrza
Problem pułu zawieszonego w powietrzu zagościł już w świadomości statystycznego mieszkańca Polski i z rzadka bywa umniejszany. Polacy zdają sobie sprawę, że czystość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie. Tak długo jak nie zostaną wprowadzone efektywne rozwiązania, każdy jest zmuszony zadbać o swoje zdrowie, np. poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacze powietrza – urządzenia od renomowanych producentów
Im bardziej zindustrializowany rejon, tym większe jest niebezpieczeństwo występowania znacznego stężenia PM10 i PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu chorób układu oddychania podatni są szczególnie rezydenci metropolii lub terenów w pobliżu zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery pokaźne ilości owych pyłów. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na pokaźne zmniejszenie szkodliwego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza wielu uznanych producentów, jak m.in. LIFAair, Blueair bądź Airdog, od lat znajdują się w ofercie polskich sklepów, więc nie jest to już coś nowego na krajowym rynku. Co ważne, poza wyłapywaniem z powietrza cząsteczek pyłu, nieraz mają one też inne dodatkowe funkcje.
Rodzaje i zastosowania oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza produkowane są w różnych rozmiarach, wobec tego łatwo dobierzemy sprzęt właściwe do danej objętości mieszkania. Oczyszczacze są względnie nieduże, zatem swobodnie daje się je przesuwać między pomieszczeniami. Poza odfiltrowywaniem z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, zatrzymują one też mikroorganizmy oraz grzyby, które mogą wywoływać liczne choroby czy też reakcje alergiczne, jak również szkodliwy formaldehyd. Sporo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy w domu rześką atmosferę, a przy tym zapewnia głębszy sen. Niektóre oczyszczacze mają też czujniki alarmujące o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Nabycie oczyszczacza powietrza zaleca się głównie osobom podatnym na alergie.