Budownictwo Robienie zakupów

Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przywykliśmy do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, lecz również pomaga to decydować o ilości światła docierających do mieszkania. Najczęściej do zasłaniania okien korzystamy z firanek i zasłon, ale w ostatnich latach wybieramy wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie typy rolet wewnętrznych dostaniemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, ściennych czy okiennych. W większości z nich dostaniemy również wszelkie niezbędne dodatki, czyli karnisze metalowe, wsporniki sufitowe i ścienne, rozety oraz kółka z żabkami. W jednym sklepie jesteśmy w stanie skompletować cały zestaw konieczny do instalacji rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by robić zakupy z głową. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niewielkich oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich łatwo zbiera się kurz, ponieważ wykonywane są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do pokoju służą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w pokoju dziecięcym, biurze, salonie, a także w łazience. Takie rolety posiadają przemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez konieczności opuszczania i podnoszenia rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, by dobrze obliczyć rozmiar okien, ponieważ źle dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji i będą prezentować się niechlujnie. Jeśli zatem brak nam doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, wezwijmy na pomoc fachowca.