Rozwiązania dla przemysłu

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Więcej o motoreduktorze na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe obliczenia oraz testy różnych układów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, średnich lub niewielkich obciążeń, a także do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak kolejki górskie, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo aeratory. Szerokie spektrum rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, że liczbę możliwych zestawów, które współcześnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]