Rozwiązania dla przemysłu

Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Jeśli poszukujesz węzła optycznego, koniecznie wejdź na www.telmor.pl

Współczesne instalacji komputerowe niemal zawsze tworzy się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech światłowodu – szybkości transmisji informacji i nieznacznych zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie mogłyby funkcjonować bez właściwych podzespołów umożliwiających transmisję informacji oraz ich dekodowanie. Aby wykonać tego rodzaju sieć niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne czy multiswitche, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania całej sieci – pozwalają bowiem na zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie usług końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry musi wykazywać dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak działa?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by emitować impuls elektryczny. Należy jednak dodać, że jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może także wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż 1 gigaherca. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie również właściwa osłona, chroniąca wrażliwe elementy wewnątrz urządzenia przed pyłem, wilgocią oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj wyprodukowana ze stali.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest właściwy, świadczą pewne parametry. Najistotniejsze będą częstotliwości pracy węzła oraz poziom sygnału – od tego zależy bowiem ilość ostatecznych abonentów, do których doprowadzi sygnał. Oprócz tego warto sprawdzić pobór energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy naprawach instalacji, dobrze również zwrócić uwagę na metody kalibracji węzła – dobrze, jeśli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]