Usługi Wszystko o zdrowiu

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.