Usługi Zagadnienia informatyczne

Jak wybrać zabezpieczenie SSL – rodzaje certyfikatów

Certyfikat SSL to szczególne ochrona stron internetowych, gwarantujące podmiotom korzystającym z sieci zachowanie poufności danych i staje się powszechnie używanym rozwiązaniem. Dlaczego warto zabezpieczyć firmową stronę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL to szyfrowane połączenie, zabezpieczające internautów odwiedzających daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem istotnych informacji – loginów, haseł, numerów kart kredytowych, danych osobowych itp. SSL certyfikaty są powszechnie używane m.in. przez strony obsługujące bankowość internetową, serwisy aukcyjne, instytucje publiczne czy sklepy. W certyfikaty powinny być wyposażone wszystkie witryny, na których dokonuje się przelewy bądź podaje dane osobowe. Jak poznać, że strona jest szyfrowana? Jeśli w polu adresu wyświetla się charakterystyczna zielona kłódka i oznaczenie „https”, znaczy to, że jest ona zabezpieczona.

Rodzaje certyfikatów – SSL Wildcard oraz Comodo SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie stosowane najczęściej przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym typem zabezpieczenia SSL obsługującym jedną domenę internetową i nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie Wildcard SSL następuje w przeciągu 5 minut. Z kolei certyfikat Comodo SSL wybierany jest przez duże przedsiębiorstwa i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest również czas oczekiwania na jego wydanie – od 1 do 7 dni. Comodo EV SSL, czyli certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Internauta korzystający z przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy, do której należy domena. Klienci mogą też skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które zależnie od wersji są dedykowane zarówno niewielkim podmiotom, jak i dużym firmom.