Usługi Zagadnienia informatyczne

Jaki serwer www wybrać – własny czy hostowany?

To, czy płynnie i bezawaryjnie pracować będzie witryna internetowa zależy głównie od serwera, na którym ją zainstalowano. Ważne są m.in. następujące parametry: poziom zabezpieczeń, rodzaj dysku twardego, stabilność oprogramowania i przepustowość łączy. Jeszcze do niedawna szczególnie mnóstwo problemów wiązało się niestabilnym oprogramowaniem – serwery www raz za razem traciły połączenie z internetem, występowały też błędy ich systemów operacyjnych, w rezultacie czego hostowane strony bywały niedostępne. Dzisiaj takie problemy udało się prawie całkiem usunąć.

Bezawaryjny hosting serwerów

Usprawnienie hostingu plików było dobrą informacją zwłaszcza dla klientów biznesowych. Sprawne działanie strony firmowej jest bardzo ważne z wizerunkowego punktu widzenia. Osoby, które nie mogły za pośrednictwem internetu zdobyć potrzebnych wiadomości na temat firmy lub skontaktować się z nią, na ogół korzystały z oferty konkurencji. Sytuacja była szczególnie poważna wtedy, gdy hosting serwerów awarie notował dość często. W dzisiejszych czasach stopień awaryjności jest dużo niższy. Niemniej jednak wybierając serwer www warto zwrócić uwagę na współczynnik dostępności witryny – powinien on wynieść co najmniej 99%.

Serwer www hostowany czy własny – na który się zdecydować?

Zakładając stronę internetową możemy skorzystać z dwóch rozwiązań: zakupić własny serwer hostingowy albo zdecydować się na usługi firmy hostingowej. Pierwsza opcja wymaga dysponowania własnym urządzeniem, dostosowania do niego pomieszczenia i zatrudnienia ekspertów, a w razie samodzielnej pieczy nad serwerem hostingowym – praktycznych umiejętności. W związku z tym z reguły hosting www jest znacznie lepszym wyborem. Tym bardziej, że koszty tego rodzaju usług zaczynają się już od 100 złotych rocznie.