Usługi Wszystko o zdrowiu

Nakazane prawem badania wysokościowe

Skieruj się tu, żeby zamówić badania wysokościowe Bielsko

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej 3 metrów nad podłogą czy ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych zawodów. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy musi odbywać się z użytkowaniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki oraz laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem). Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W trakcie badań można również zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy martwić się, że konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, ponieważ jest możliwość wykonania wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że tak nakazuje prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, muszą natomiast wykonywać je co 12 miesięcy.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]