Budownictwo Usługi

Profesjonalna renowacja okien zabytkowych

Dowiedz się więcej o zabytkowych oknach

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo korzystniej niż te produkowane współcześnie i są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna mocna strona, zaś na ich cenę w znacznym stopniu wpływa również metryka. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane według prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w sklepach surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są też uchylane, co sprawia, że niezbędne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który ma mnóstwo plusów, lecz potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich umiejętności – taki typ okna cechuje się wszak zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]