Usługi

Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach operatorów Bielsko? Zajrzyj na www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że badania te znajdują również zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma szczerość oraz rzetelność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób planujących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają też predyspozycje do oceny prędkości obiektów będących w ruchu, widzenia steroskopowego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić jedynie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]