Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form aktywności artystycznej. Pierwsze dzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i wciąż towarzyszą ludziom w przeróżnych sferach naszej egzystencji. Widzimy je zwykle tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, kościołach i na wystawach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: na placach i ulicach, w gmachach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczne, iż nie całkiem uzmysławiamy sobie, że dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W naszym wpisie podamy parę przykładów świadczących o powyższym.
Metalowe rzeźby w uczelniach wyższych i biurach
Dzieła rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą wysokie atuty estetyczne i artystyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako tło – na terenach miejskich (aczkolwiek nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby stawiane w przydomowych ogródkach, na ulicach czy w parkach, widoczne są wszak w większości miejscowości. Ponad to częstokroć można spotkać je także w licznych budynkach. Są ozdobą m.in. w urzędach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej
Odlewy artystyczne. Kiedy się je zamawia?
Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą najczęściej ogromnych, nieruchomych rzeźb. Jednakże jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Natomiast istotna większość z nich to drobne dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład nagrody na zwycięzców turniejów, popiersia na zamówienie czy statuetki. Inicjatorzy wszelkiego typu turniejów sportowych bądź eventów mają stosunkowo łatwe zadanie, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje wysokich kosztów, a ich opracowanie wystarczy po prostu zlecić zawodowemu artyście.