Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś zaś, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – w szczególności – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że leczenie okaże się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta może dotrzeć do najgłębiej położonych warstw zęba. Dobrze przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się również innych, często bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Jakich?
Którymi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?
Oprócz sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze stosują też specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie wizyty i polepszenie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach jest ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś w pełni płatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi klienci mówią w internecie.