Wszystko o zdrowiu

Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Poduszka jest nieodzownym dodatkiem do materaca, aby razem zagwarantować komfortowy sen. Rodzaj poduszki powinien być dobrany indywidualnie do pozycji snu. Co sprawdzi się najlepiej dla osób śpiących na brzuchu?

Spać możemy w różnych pozycjach – na plecach, na boku albo na brzuchu. Określone pozycje snu mogą zapewnić mniejsze lub większe obciążenie dla kręgosłupa, dlatego też zalecany jest wtedy wybór właściwych materaców i poduszek, które mogą zadbać o zdrowie i wygodę.

Pozycja na brzuchu jest dość niezdrowa, jednak dla wielu osób to jedyna pozycja, w której mogą zasnąć. W takim przypadku warto zdecydować się na zakupienie odpowiedniego materaca i poduszki. Skupmy się tutaj na poduszkach. Co rekomendowane jest dla osób zasypiających w tej właśnie pozycji?

Sen na brzuchu może powodować ból kręgosłupa

Pozycja na brzuchu nie jest rekomendowana, ponieważ może ona powodować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, w tym jego odcinka szyjnego. Dlaczego?

Podczas snu na brzuchu dochodzi do nienaturalnego wygięcia szyi, ponieważ wtedy, gdy ciało leży płasko, głowa musi być wygięta na bok, aby zachować swobodny oddech. W rezultacie o poranku mogą pojawić się nieprzyjemne bóle oraz napięcie mięśniowe. Dodatkowo, w tej pozycji dochodzi do nadmiernego obciążenia płuc, co może powodować trudności z oddychaniem.

W związku z tym u osób śpiących na brzuchu szczególnie ważne jest wybranie właściwej poduszki, która będzie mogła zredukować te zagrożenia, a przy tym zapewnić właściwy komfort wypoczynku przez całą noc.

Dobra poduszka dla śpiących na brzuchu powinna posiadać specjalną budowę, aby:

  • zmniejszać obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa
  • pomagać w relaksie mięśni pleców i ramion
  • ułatwiać oddychanie w tej pozycji snu

Jakie poduszki mogą zapewnić odpowiedni efekt? Najlepiej zdecydować się na zakup specjalnej poduszki ortopedycznej, inaczej nazywanej rehabilitacyjną albo ergonomiczną. Można także skorzystać z odpowiednich poduszek o kształcie klasycznym.

Jeśli także śpisz na brzuchu i odczuwasz ból i napięcie mięśniowe, sprawdź jaka poduszka będzie dla Ciebie najlepsza!

Wygodna poduszka do spania na brzuchu – ortopedyczna

Osoby śpiące na brzuchu muszą posiadać poduszkę, która ze względu na swój kształt będzie odciążała mięśnie oraz kręgosłup. Te wymagania mogą spełnić specjalnie wyprofilowane poduszki ortopedyczne – rehabilitacyjne, ergonomiczne.

Poduszki tego rodzaju charakteryzują się specjalnym kształtem. Producenci oferują poduszki tego typu w różnych wariantach do wyboru, które dedykowane są dla określonych pozycji snu, w tym również dla osób wypoczywających na brzuchu.

Dla osób śpiących na brzuchu polecane są przede wszystkim poduszki o kształcie klasycznym, czyli przypominające zwykłą poduszkę, a także poduszki przypominające swoim kształtem motyla – z czterema wypustkami, które tworzą znak X.

Specjalna konstrukcja takich poduszek potrafi odciążyć kręgosłup oraz mięśnie i tym samym zapewnić pełen komfort wypoczynku.

Do wykonania poduszek ortopedycznych wykorzystuje się dwa rodzaje pianek:

  • pianka termoelastyczna – określana także jako memory czy VISCO
  • pianka lateksowa

Każda z tych pianek posiada nieco inne właściwości. Co wybrać, gdy chcemy kupić dobrą poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu?

Pianka termoelastyczna jest rodzajem pianki, która powstaje z poliuretanu. To pianka bardzo gęsta i mięsista w dotyku, której charakterystyczną cechą jest efekt pamięci (memory). Po naciśnięciu na taką piankę, przez chwilę widać na niej odcisk. Pianka ta dodatkowo mięknie pod wpływem ciepła.

Te zalety powodują, że pianka termoelastyczna cechuje się wysoką elastycznością punktową, co przekłada się na wysoki komfort jej użytkowania.

Z kolei pianki lateksowe wytwarzane są albo z syntetycznego, albo z naturalnego lateksu, czyli mleczka pozyskiwanego z drzewa kauczukowca. Stosuje się też ich mieszanki. To pianki, które posiadają jeszcze lepszą elastyczność punktową od pianek termoelastycznych, lecz mają także wyższą cenę. Są przy tym bardzo trwałe oraz naturalnie odporne na drobnoustroje.

kobieta spi na brzuchukobieta spi na brzuchu

Czy śpiący na brzuchu mogą wysypiać się na poduszkach klasycznych?

Najczęściej w sypialniach korzystamy z poduszek klasycznych, na przykład poduszek o wymiarach 80 x 80 cm czy 50 x 60 cm. Czy takie poduszki będą nadawały się dla osób śpiących na brzuchu?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że taka poduszka nie zapewni aż tak wysokiego komfortu jak poduszka profilowana. Aby zmniejszyć obciążenie dla kręgosłupa, poduszka klasyczna powinna być wykonana ze sprężystego, średnio-twardego materiału, który będzie dobrze dopasowywał się do krzywizn ciała. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku poduszki wykonane z materiałów syntetycznych, w tym także z pianek.

Jeśli jednak poduszka o klasycznym kształcie nie zapewnia właściwego podparcia, w takim przypadku warto zdecydować się na zakupienie poduszki profilowanej, z którą będzie można zapomnieć o porannych bólach pleców.

Dobierz odpowiedni materac do spania na brzuchu

Aby dobrze wysypiać się na brzuchu, należy pamiętać także o dobraniu właściwego materaca. Wraz z poduszką będzie mógł zagwarantować maksymalny komfort!

Czym warto kierować się przy zakupie materaca do spania na brzuchu? Przede wszystkim powinien być to model wyróżniający się wysoką elastycznością punktową, czyli powinien zapewniać właściwe podparcie dla każdego rejonu ciała. Można wtedy uniknąć bólu w miejscach nacisku, czyli w okolicy klatki piersiowej, ud, kolan.

Dla osób śpiących na plecach polecane są przede wszystkim:

W naszym asortymencie także znalazły się materace, które doskonale sprawdzą się dla osób śpiących na brzuchu.

Polecamy głównie modele:

Zapraszamy do bliższego zapoznania się ze wszystkimi modelami materaców dla osób śpiących na brzuchu dostępnymi w naszym sklepie!

Przeczytaj o doborze poduszki dla osób śpiących na plecach lub na boku:

Źródło tekstu: https://materaceproducenta.pl/poradnik/jaka-poduszka-do-spania-na-brzuchu/