Wszystko o zdrowiu

Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących biopsji gruczołu krokowego? Zajrzyj na www.scmkrakow.pl

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i rozmiarem orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak istotna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość ujawnienia zapalenia lub przerostu tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego zauważenia alarmujących zmian rakowych. Należy zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego możliwego rozwoju.

Problemy ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty z erekcją i wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi mała krzepliwość krwi, posiadanie rozrusznika serca i uczulenie na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]