Skieruj się w to miejsce, jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji o ortokorekcji.
Czy można się uniknąć potrzeby zakładania szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Okazuje się, że przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się niepotrzebne, o ile postanowimy postawić na ortokorekcję.
Ortokorekcja – korekta krótkowzroczności podczas snu
Krótkowzroczność i astygmatyzm to uciążliwe wady wzroku, które są w stanie znacznie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować przy użyciu lasera, lecz mnóstwo osób rezygnuje z takiego zabiegu ze względu na brak środków finansowych albo po prostu z lęku przed ingerencją lasera. Nie znaczy to natomiast, iż są one zasadniczo skazane na noszenie okularów i doświadczanie sukcesywnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i wstrzymać jej rozwój za pomocą ortokorekcji – bezpiecznej, nieinwazyjnej, i – co ważne – skutecznej procedury, która polega na modelowaniu krzywizny rogówki w czasie snu. Jak to działa? Gdy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt poprzez stosowne jej wypłaszczenie w skutek czego likwidują przyczynę krótkowzroczności. Działanie ortosoczewek jest zauważalne nierzadko nawet na następny dzień po ich pierwszym założeniu. Należy jednak zaznaczyć, iż rezultat nie jest trwały jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy regularnym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, oczywiście, skrupulatnym stosowaniu się do wskazówek optometrysty, bo w przeciwnym wypadku mogą wystąpić powikłania. Zmiana kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest pod każdym względem odwracalna – po rezygnacji z zakładania ortosoczewek rogówka wraca samoistnie do swego poprzedniego kształtu.
Jaka wada wzroku uniemożliwia zastosowanie soczewek ortokorekcyjnych?
Krótkowzroczność to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, także najmłodszych. Dobrą wiadomością jest zatem to, że soczewek ortokorekcyjnych mogą używać dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu za dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, tak samo jak ich koledzy ze zdrowym wzrokiem. Warto jednak wiedzieć, że użycie z soczewek ortokorekcyjnych jest niemożliwe przy wadzie powyżej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, z tej przyczyny soczewki używane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po wykonaniu mapy rogówki i dokładnym zbadaniu jego wzroku. Znanych jest kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to między innymi infekcja gałki ocznej i choroby autoimmunologiczne.
Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]