Dbanie o urodę Wszystko o zdrowiu

Plastyka powiek górnych – czym jest blefaroplastyka?

Chirurgiczna korekta powiek jest wyjściem dla tych, którzy zauważają uciążliwy dyskomfort wynikający z ich opadania. Tkanka powiek jest niezmiernie cienka, w związku z tym całkiem szybko ulega procesowi starzenia, traci z biegiem lat kolagen i elastynę, co skutkuje utratą jej sprężystości. Ale opadające powieki nie są zmorą jedynie starszych osób. Nieraz na tę dolegliwość cierpią też ludzie w młodym wieku.

Z jakich względów pacjenci zapisują się na podniesienie powiek?

Starzenie się tkanek jest procesem naturalnym i obecnie medycyna nie osiągnęła nadal poziomu, który umożliwiłby jego kompletne wstrzymanie. Opadające powieki są wobec tego pospolitym skutkiem utraty przez skórę elastyczności. Zwykle opadanie powiek jest zaledwie problemem estetycznym, bowiem sprawia, że twarz sprawia wrażenie bardzo strudzonej. Tymczasem szereg pacjentów decyduje się na korektę ze względów medycznych – opadające powieki mogą przyczyniać się do sporego zmniejszenia pola widzenia, głębokiego zmęczenia oczu czy częstego odczuwania bólu głowy. Może to zatem wyraźny wpływ na komfort życia, przez utrudnianie codziennych czynności, jak czytanie czy prowadzenie samochodu.

Czy po podniesieniu powiek górnych zostanie blizna po cięciu?

Podniesienie powiek górnych polega na wykonaniu nacięcia skóry w naturalnym załamaniu i wycięciu niepotrzebnej luźnej tkanki. W niektórych przypadkach likwiduje się także nagromadzoną tkankę tłuszczową. Cięcie zaszywane jest drobnymi szwami, co sprawia, iż po wygojeniu ślad po ranie pozostaje niewidoczny. Zabieg blefaroplastyki trwa przeważnie mniej więcej 1 godzinę i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oczu, czasem pacjent odczuwa także swędzenie powiek, jednak przeważnie już po 10-14 dniach pacjenci mogą wrócić do pełnej aktywności.

Nie każda osoba może przystąpić do zabiegu podniesienia powieki górnej, z tej przyczyny najpierw konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się między innymi cukrzyca, choroby nowotworowe i nadciśnienie. Podniesienia powiek nie przeprowadza się też u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.