W tym miejscu znajdziesz szczegółowe wiadomości w temacie bólu krzyża
Nawracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli staje się normalnością dla dużej części populacji. Dziś jest to niedyspozycja, z którą borykają się nie tylko osoby starsze. Nikła aktywność fizyczna skorelowana z siedzącą pracą skutkuje tym, iż bólu tego typu doznają także młodsze osoby.
Co może być źródłem bólu pleców?
Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego odczuwanie np. w odcinku piersiowym nieraz powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również wskazywać na powstawanie zmian reumatycznych bądź schorzeń narządów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym oraz ból między łopatkami często jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł czy mięśni przykręgosłupowych), wynikającego przeważnie z podnoszenia wielokilogramowych obiektów lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, gdyż zanika po wypoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból pleców bywa też wynikiem różnych stanów zapalnych bądź urazów nierzadko tak drobnych, że wracamy do nich myślą dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.
Nie zaniedbuj bólu kręgosłupa
Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i należy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie wstępnie zidentyfikować typ i przyczynę bólu, po czym odeśle do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali optymalny kierunek terapii. Nie powinno się jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup trzeba dbać na co dzień, nawet gdy nie sprawia jeszcze problemów. Dlatego specjaliści zalecają regularny ruch, utrzymanie właściwej wagi, jak również pamiętanie o należytym ułożeniu ciała m.in. w czasie pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie szyi czy pleców można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy pomocy sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami stymuluje cyrkulację krwi i limfy, a także wzmacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.
Nasze dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]